Çalışma Saatleri Çalışma Saatlerimiz Pazartesi: 06:30 – 16:00 Salı: 06:30 – 16:00 Çarşamba: 06:30 – 16:00 Perşembe: 06:30 – 16:00 Cuma: 06:30 – 16:00 Cumartesi: 06:30 – 16:00 Pazar: Kapalı (Yaz aylarında Tatil diyalizi yapılan merkezlerimizde 24:00’a kadar )
Bize Ulaşın EdremitTelefon: 0266 373 7778 Fax:0266 372 3232 AyvalıkTelefon: 0266 331 6162 Fax:0266 331 6261 OrhangaziTelefon: 0224 573 7778 fax:0224 573 7787
Mail Adreslerimiz edremitumutdiyaliz@hotmail.com ayvalikozelumutdiyaliz@hotmail.com orhangaziumutdiyaliz@hotmail.com

Hemodiyaliz

BÖBREKLER VE GÖREVLERİ:

İnsan vücudunda , normal bel kemiğinin sağ ve  solunda yer alan iki böbrek vardır. Her bir  böbrek yaklaşık 12cm uzunluğunda ve 150 gr.  ağırlığındadır; ortalama olarak bir yumruk  büyüklüğündedir.     Böbreklerin en önemli görevi, kanı zararlı artıklardan  temizlemek, vücudun su ve tuz dengesini düzenlemek  ve böylece tüm organ ve sistemlerin belirli bir  uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır. Söz konusu  görevler tam olarak yapılmazsa, vücutta zararlıu  maddeler, su ve değişik yapıda tuzlar birikir  ve kimyasal denge bozulur. Bu durumda , başta  kalp ve beyin olmak üzere tüm diğer organlar  görevlerini yerine getiremez hale gelir.     Böbrekler, ayrıca çeşitli hormonlar salgılarlar.  Bu hormonlar, kan yapımı, kemik gelişmesi ve  tansiyonun belirli düzeyde tutlmasına yardımcı  olur. Böbrek Yetersizliği durumunda bu hormonların  salgılanmasında bozukluklara ek olarak kansızlık,  kemik hastalıkları ve tansiyon ayarsızlıkları  da ortaya çıkar.     İnsan vücudunda, normalde iki böbrek bulunur;  ancak sağlıklı olan ve yeterli çalışan tek bir  böbrek de vücudun tüm gereksinimlerini rahatlıkla  karşılayabilir.

Böbreklerin görevlerini yapamaz hale gelmeleri  ile ortaya çıkan hastalık tablosuna son dönem  böbrek yetersizliği yada kısaca üremidenir.  Böbrek yetmezliğinin tedavileri;      Sürekli düzenli Hemodiyaliz     Sürekli Periton diyalizi     Canlı veya kadavra vericilerden (donörlerden)        yapılan böbrek naklidir.     Diyaliz Nedir? Böbrek yetmezliğinde  kanda biriken zararlı maddeleri özel zarlar  kullanarak süzmek ve böylece kanı temizlemektir.     Diyalizin iki tipi vardır:

1) Hemodiyaliz  (makina diyalizi)

2) Periton  diyalizi (karın diyalizi)

Hemodiyaliz:  Hemodiyaliz hastanın kanının özel filtreler aracılığıyla  temizlenmesidir.Bu amaçla diyaliz cihazları  kullanılır ve bu işlem genelde haftada üç kez  yapılır. Hemodiyalizde vücuttan 3-4 saat içerisinde  60-80 litre kan diyaliz cihazındaki özel membranlardan  geçirilerek vücuda geri verilir. Bu nedenle  yüksek kan akımı olan bir damar yolu oluşturulması  gereklidir. Damar yolu gereksinimi geçici veya  kalıcı olabilir. Geçici damar giriş yolu büyük  damarlardan birine kateler yerleştirilmesiyle  sağlanır. Kalıcı damar giriş yolları arasında  Arterio-Venöz fistüller (AV Fistül) arterio-Venüz  greftler (suni damar) ve kalıcı kateterler  yer almaktadır.

Yeterli Miktarda Diyaliz ne Demektir ?  Yeterli miktarda diyaliz olmanız önemlidir :  – Kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlar, kendiniz ve ailenizin ihtiyaçlarını daha etkili olarak karşılayabilmenize yardımcı olur.  – Uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürmenizi sağlar  – Hastaneye yatmanıza neden olabilecek her türlü tıbbi problemlerin ortaya çıkmadan engellenmesini sağlar  Yeterli diyaliz alıp almadığınızın en güvenilir yolu diyaliz ekibinizin bunu hesaplamasıdır. Sizin yeterli dozda diyaliz aldığınızı gösteren başlıca hesaplamalar Kt/V, URR veya üre azalma oranıdır. Diyaliz ekibiniz ayda bir kez kanınızı alıp bu ölçümleri yapar. Bazen idrar toplamanız da istenebilir.  Yeterli diyaliz aldığınızdan emin olmak için Kt/V değerinin en az l.2, URR değerinin de en az %65 olması gerektiğini bilmemizde fayda vardır. Bu değerleri gerçekleştirecek kadar diyaliz almamız gerekmektedir.

Hemodiyaliz genellikle haftada 3 kez uygulanır. Eğer doktorunuzun tavsiyesi farklı değilse her seans genelde 4 saat ya da daha fazla  sürer, diyaliz sürenizi kısaltmak diyaliz yeterliliğinizi azaltarak şağlığınızın tehlikeye girmesine

neden olur.   Merkezimde uygulanan Hemodiyaliz işleminin teknik detaylar için Teknik Donanim tıklayınız.