Çalışma Saatleri Çalışma Saatlerimiz Pazartesi: 06:30 – 16:00 Salı: 06:30 – 16:00 Çarşamba: 06:30 – 16:00 Perşembe: 06:30 – 16:00 Cuma: 06:30 – 16:00 Cumartesi: 06:30 – 16:00 Pazar: Kapalı (Yaz aylarında Tatil diyalizi yapılan merkezlerimizde 24:00’a kadar )
Bize Ulaşın EdremitTelefon: 0266 373 7778 Fax:0266 372 3232 AyvalıkTelefon: 0266 331 6162 Fax:0266 331 6261 OrhangaziTelefon: 0224 573 7778 fax:0224 573 7787
Mail Adreslerimiz edremitumutdiyaliz@hotmail.com ayvalikozelumutdiyaliz@hotmail.com orhangaziumutdiyaliz@hotmail.com

Ayvalık

Balıkesir’in ilçesi olan Ayvalık, temiz deniz suyu ve plajlarla, yeşil zeytinliklerle sarılmış güzel kıyılara sahip, tarihi ve arkeolojik değerleri barındıran bir tatil merkezidir.

Tarihçe Ayvalık, Antik Çağda bir tür yabani ayva anlamına gelen ”KIDONIA” olarak anılıyordu. İlkçağda Misya, Hitit, Frig, Lidya Ortaçağda Roma ve Yunan, 15. yy’dan itibaren de Türk egemenliğine girmiştir. Rumlar ve Türklerin uzun zaman içiçe yaşamışlardır. 19 ve 20 yüzyılın başlarında en parlak dönemini yaşayan kentte yaşayan Rum ahali 1821 yılında Yunan ayaklanmasına katılması sonucu ilçenin bAüyük bir kısmı boşaltılmış, daha sonra dönmelerine izin verilmekle beraber kent eski canlılığına kavuşamamıştır.

Bugün eski dönemlerden fazlaca kalıntıya rastlanmamasına rağmen, yer yer Helenistik ve Roma devrine ait çanak ve çömlek parçacıkları görülmektedir. İklim Ayvalık100 km’den fazla kıyı şeridi olan Ayvalık’ın kendine özgü kıyı iklimi hakim olup, lodos ve poyraz rüzgarları hakimdir. Yazın ise kavurucu sıcaklarda esen İmbat ve Meltem rüzgarı serinletici etki yapar.

[Best_Wordpress_Gallery id=”36″ gal_title=”Ayvalık”]

Ulaşım Ayvalık’a, Balıkesir ve diğer illerden karayolu ile ulaşım mümkündür.

Otogar Tel: (+90-266) 312 11 00

NASIL GİDİLİR?  Ayvalık, Efes-Bergama-Truva transit yolu üzerinde bulunduğu için, ulaşım kolaydır.

Ayvalık’a gelirken kullanılacak bazı güzergâhlar şöyledir:

Bandırma-Ayvalık 223 km. Yalova-Ayvalık 340 km.

İstanbul-İzmit-Bursa-Ayvalık 520 km.

Ankara-Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık 675 km.

Ankara-Afyon-İzmir-Ayvalık 738 km.

Balıkesir-Ayvalık 127 km. İzmir-Ayvalık 156 km.

Bergama-Ayvalık 45 km. Efes-Ayvalık 240 km

Ulusoy 0 – 266 – 312 22 24 Varan 0 – 266 – 331 57 77 Kamil Koç 0 – 266 – 312 22 13 Efe Tur 0 – 266 – 331 28 77 Asya Tur 444 0 003 Pamukkale 0 – 266 – 331 28 77 Sebat 0 – 266 – 312 12 33   Gezilecek Yerler  Alibey (Cunda) Adası

Ayvalık’ı açık denize karşı kapayan bu adaya bir köprü ile karayolundan geçmek mümkündür. Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılmaktadır. Adada çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindedir. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, içiçe girmiş koyların güzelleri seyre değer. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri , mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.  Şeytan Sofrası Şeytan Sofrası Çamlık Orman Kampının yukarısındadır. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benzer. Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi vardır. Çam ormanlarla kaplı Ayvalık adalarına hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrasından özellikle güneşin batışı izlenmeye değerdir. Bir lokantası bulunmaktadır.

Eski Ayvalık Evleri Kapıları, alınlıkları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği ile görülmeye değer Ayvalık evleri görenleri geçmişe yolculuğa götürür. Sarımsaklı Plajları Sarımsaklıİlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda 100 m. eninde bir kumsala sahip plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir.Devamındaki Şahinkaya (Badavut) plajı ince ve temiz kuma sahiptir.  Altınova Ayvalık ilçesinin şirin bir bucağı olan Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak sağlamaktadır.  Ali Çetinkaya (Armutçuk)Aya Nikola İlçenin kuzey kıyısında temiz,ince kumu ile halka açık bir plajdır.  Duba Mevkii (Belediye Plajı) Alibey Adası yolu üzerindedir.

Alibey Adası (Cunda) İlçe merkezine karayolu ile 8 km. uzaklıktadır. Adanın çevresi doğal plajdır.  Cami ve Kiliseler TakriyakisSaatli Camii: İlçe merkezinde İsmet Paşa Mahallesinde yerli Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928’den sonra camiye dönüştürülmüştür.  Taksiyarhis Kilisesi: 1873 yılında inşa edilen kilise; akmayan, işlemeli sarımsak taşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme sırasındadır. Bulunduğu yer, Hıristiyanlar ile Müslümanların birlikte yaşadığı kentin ilk mahallesidir.

Çevresindeki sokak dokusu ve neo-klasik özellik taşıyan sivil mimari dokusu tipik evleriyle bir bütünlük içindedir. Kilise, mimari özellikleri, içteki mermer işçiliği dini konuları içeren tavan süslemeleri, İsa’nın doğumundan ölümüne kadar anlatan resimleri , balık derisi üzerine yapılmış azize portreleri ile kentin halen bozulmamış en dikkate değer eseridir.  Aya Nikola Kilisesi: Alibey Adası’ndadır. Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslenmiştir. MercanlarAyışığı Manastırı : Ayışığı Manastırı diye türkçeleştirilen Patriça’daki (Alibey Adasının kuzeye doğru uzantısı) Manastıra Birinci ve İkinci Köyü geçtikten sonra ulaşılır. Büyük ölçüde kendine özgü yapısı ve özelliklerini koruyabilmiştir. Leka Manastırı : Dalyan Boğazının körfeze girerken sol yakadaki zeytin ağaçlarının arasından görünen boğaza hakim manastır. Geleneksel manastır yapısının korunmuş olması, yapımında keşişlerin çalışmış olmasındandır.  Sualtı Dalış Ayvalık, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanısıra, özellikle adalarının çevresi, deniz dibi zenginlikleri ile dalış tutlkunlarının tercih ettiği önemli merkezlerden biridir.

Güvercin Adası GüvercinadaTanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezinde bulunan Güvercin adası ve ada içindeki Manastır, ortaçağdan günümüze kadar gelebilrn yapı olarak büyük ilgi görmektedir.  Çamlık Şehrin hemen kenarında şehre hakim bir tepedir. Çamlarla kaplı tepede kır gazinoları bulunmaktadır.  Ne yenir? Ayvalık sahillerinde ve özellikle Cunda Adasında deniz kenarına sıralanmış balık lokantalarında yörenin meşhur balığı papalina, deniz mahsulleri, mezeleri ve egenin ünlü zeytinyağlı ot yemekleri mutlaka tadılmalıdır.

Bunları yapmadan dönmeyin

* KayıkŞeytan Sofrasında günbatımı izlemeden  

 * Cunda adasında balık yemeden, kiliseleri görmeden

 * Ayvalık Adalarında su altı dalışı yapmadan     

* Sarımsaklı’da denize girmeden     

* Ada çevresindeki yat turlarına katılmadan